Divadlo pro děti

29.12.2015 16:00

Díky podpoře z Nadace ČEZ pořádá Divadelní spolek Lázně Toušeň pravidelně každý měsíc pohádky pro děti, které se těší čím dál tím větší návštěvnosti. Děti měli možnost vidět celou řadu různých divadelních žánrů od loutkového divadla jednoho herce, venkovského ochotnického divadla hraného pro radost, přes profesionální pražské soubory až po soubory oceněné i na soutěžních přehlídkách. Připomeňme si, co jsme všechno v roce 2015 mohli v sokolovně vidět: 

Jak si čerti hráli na divadlo

Lednovou pohádku Jak si čerti hráli na divadlo zahrál v Toušeni herec Petr Pištěk z Petrpaslíkova divadla z Nymburku. Představení bylo kombinací loutkového divadla a vystoupení jednoho herce. Děti se nejprve loutkových čertů trochu báli, ale herecký um Petra Pištěka je nenechal dlouho váhat a příběh děti strhnul tak, že si po představení přišli loutky prohlédnout zblízka. FOTO

Karnevaly

Únor patří v Toušeni tradičně karnevalům. Děti z celého okolí se sjedou, aby si na sále zatancovali, zasoutěžili a zkusili vyhrát nejlepší masku. Akce má tradici už více jak deset let a protože návštěvnost je opravdu veliká, musela být rozdělena na dopolední část pro děti do tří let a odpolední část pro děti starší. FOTO1 FOTO2

Pohádky do kapsy

Koncem března přijel do Toušeně pražský divadelní soubor Ty-já-tr z DDM Prahy 7, který pod vedením Luďka Horkého připravil divadelní inscenaci ze známých pohádek jako je Perníková chaloupka, Červená karkulka, Budulínek. Pohádky jsou zahrány velmi vtipně, s velkým hereckým nasazením a s živým hudebním doprovodem. Tato hra byla oceněna na vrcholné divadelní přehlídce Jiráskův Hronov a i v Toušeni měla veliký úspěch. FOTO

IX. Národní přehlídka sokolských ochotnických divadel

V roce 2015 byla Toušeň opět pověřena pořádáním přehlídky sokolských ochotnickcý divadel, do které se přihlásilo několik souborů s divadelem pro děti. Většinou šlo o soubory, které teprve s divadlem začínají, hrají pouze na domácí scéně a do Toušeně si přijeli vyzkoušet i jiné než domací publikum. Představení v rámci přehlídky sledovala i odborná porota, která následně shlédnuté inscenace zhodnotila a poradila, jak je vylepšit. V rámci přehlídky byly uvedeny pohádky Lesní příběh FOTO, Ptačí srdce FOTO, Královnin prsten FOTO a Sněhová královna FOTO

Smolíček

V rámci dětského dne zahrál profesionální soubor Dívadlo z Prahy pohádku o Smolíčkovi. Zkušení herci Vojtěch Morava a Jakub Baran strhli diváky svým nadšením, skvělým hereckým výkonem i velmi nápaditou a funkční scénou. FOTO

Otázky netopýra Ušíka

Červencová pohádka byla určena těm uplně nejmenším dětem. Divadlo Krab přivezlo do Toušeně loutkovou pohádku o Netopýru Ušíkovi, který se vydává obejvovat svět a zjišťuje proč kohout ráno kokrhá, proč má haran peří černé a sova bílé. Představení odehráli dvě zkušené profesionální herečky, které si vyrobili i svoje vlastní loutky. 

Jak si Kuba nevzal princeznu

Ze sousedních Čelákovic přijel na konci prázdin místní amatérský soubor zahrát do Toušeně jejich novou pohádku o tom jak si Kuba nevzal princeznu. Přestože venku panovaly vedra kolem 30°C ve stínu, dorazila velký počet diváků. Pohádka byla nápaditá, zahráli si v ní i děti a diváci všechny ocenily dlouhým potleskem. Tato inscenace byla nominována na národní přehlídku divadel pro děti. 

Neohrožený Mikeš

Divadelní soubor Vojan z Libice nad Cidlinou přivezl na konci září pohádku, kterou známez televize - Neohrožený Mikeš. Mladý kovář se vydá do světa, povede se mu porazit zlého kouzelníka a zachrání tak tři princezny, z nichž jednu dostane za ženu. 

Zimní příhody včelích medvídků

Největší návštěvnost ze všech pohádek pořádaných v roce 2015 měli jednoznačně Včelí medvídci divadelního souboru Krapet z Prahy. Profesionální pražské divadlo zahrálo pohádku za všeobecného nadšení všech dětí, které s nadšením sledovali celou pohádku a také si i zazpívali známé písničky Zdeňka Svěráka. 

Čert a Káča, ale trochu jinak

Začátekem listopadu zahrál v toušeňské sokolovně Divadelní spolek DIPONA Louňovice autorskou pohádku Čert a Káča, ale trochu jinak. Usměvavá pohádka plná rytmických písniček nás zavede do pohádkové vesničky, kde žije vdevekchtivá Káča, tak do pekla za Luciferem.  

Mikulášská nadílka

Druhou adventní neděli přišel do sokolovny Mikuláš a s ním čert a andělé. Ještě než však začala nadílka, zahráli členové divadelního spolku krátkou loutkovou pohádku O Skleněné panence. Pohádka vyprávěla příběh klasických vánočních ozdobiček, které se u stromečku potkají s panáčky z čokoládové kolekce. 

Křemílek a Vochomůrka

Ještě nás čeká jedna pohádka, kterou uvedeme v rámci projektu podpořeného Nadací ČEZ. Profesionální divadelní soubor Anfas z Prahy uvede v neděli 3. ledna od 15:00 pohádku Křemílek a Vochomůrka. Těšíme se, že dorazí co nejvíce dětí a že si pohádku užijete. 

-lj-

Zpět

Vyhledávání

© 2014 Luboš Jakub, všechna práva vyhrazena.