Pan Polštář

09.11.2012 19:30

V pátek 9.11. od 19:30 uvede Soubor Strašnického ateliéru v toušeňské sokolovně hru Pan Polštář, jejímž autorem je současný anglický dramatik Martin McDonagh.

V souboru dostávají příležitosti studenti Pražské konzervatoře a začínající profesionálové.  V roli Katuriana uvidíte Ondřeje Rychlého, v roli Tupolskiho Ondřeje Novotného, v roli Ariela se představí Filipa Muller a v roli Michala uvidíte Josefa Lásku. Režie se ujala Tereza Karpianus a dramaturgie Tereza Vítů.

Martin McDonagh je britský dramatik irského původu, jehož tvorba se vyznačuje scénami explicitního násilí, černým humorem a vulgarismy. Inspiraci čerpá z Irska – rodné země jeho rodičů, kam jezdil jako dítě na prázdniny – a také z fi lmové tvorby režisérů jako jsou David Lynch, Quentin Tarantino nebo Terrence Malick. Autor vnímá svět jako kruté místo, kde neexistují žádné morální ani jiné hodnoty. Jeho postavami jsou obvykle primitivní fi gury ze dna společnosti, jejichž touhy jsou řízeny nenávistí, egoismem a vlastním pohodlím. Jeho první literární povídky a televizní scénáře zmizely v propadlišti literárních dějin, ale poté již následovala divadelní hra Kráska z Leenane (1996), která si získala jak přízeň u kritiky, tak ohlas u publika. Hra dodnes patří mezi světově nejuváděnější hry současné dramatiky a stala se první z her tzv. Connemarské trilogie, kterou dále tvoří hry Lebka z Connemary (1997) a Osiřelý západ (1997). Na ni navázal tzv. Aranskou trilogií, kterou tvoří hry Mrzák Inishmaanský (1996), Poručík z Inishmoru (2001) a Smrtky z Inisheeru (nedokončena). Jeho poslední hra se jmenuje Pan Polštář (2003). Tato divadelní hra jako jediná není zasazena do Irska, ale odehrává se v neznámém totalitním státě. Martin McDonagh je velmi uznávaným a hraným autorem, ale je i fi lmovým tvůrcem. V roce 2007 dostal Oskara za svůj krátký fi lm Six Shooter a díky tomu mohl pro společnost Focus Featers natočit svůj první celovečerní fi lm V Bruggách. V hlavních rolích se objevili Colin Farrell, Ralph Fiennes a Brendan Gleeson. Na podzim (2012) vyjde jeho nový celovečerní fi lm 7 psychopatů.

Martin McDonagh. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. 2001-2012 [cit. 2012-10-15]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Martin_McDonagh

Hra Pan Polštář se odehrává v blíže neurčené totalitní zemi, v městečku, které se v originále jmenuje Kamenice. Stejně jako v prvních McDonaghových hrách je v ní vykreslen drsný život lidí, stejně jako v Poručíkovi z Inishmoru v ní nalézáme celospolečenské problémy a kritiku světa, ale v Panu Polštářovi McDonagh mnohem více zdůrazňuje naléhavé otázky lidské existence. Hlavní rovinu složitého děje – nebylo by dobré prozrazovat jeho zvraty, tak ho jen nastíním – tvoří krutý policejní výslech spisovatele Katuriana, který byl zatčen spolu s retardovaným bratrem Michalem. Katurian je autor krutých pohádek, v nichž se často ubližuje dětem a které většinou končí špatně. Katurian se před dvěma vyšetřovateli, kteří ho psychicky i fyzicky týrají, ocitl kvůli vraždám dětí, které byly zabity podobným způsobem, jaký popisuje v pohádkách. Příběh se stává drsnou detektivkou, jejíž děj je prokládán ponurými Katurianovými pohádkami. Na první pohled se zdá, že dějová rovina těchto pohádek pouze dokresluje atmosféru a vysvětluje některé nejasnosti. S postupem děje však jejich význam stoupá, až se ukáže, že jsou ve hře velmi důležité, možná i důležitější, než příběh samotný. Klíč ke hře najdeme už v jejím názvu, který tvoří Katurianova pohádka o panu Polštářovi, jež přichází za dětmi, aby je ochránil před utrpením, které je v blízké době čeká. V den, kdy pan Polštář dítě navštíví, dá mu nahlédnout do budoucnosti a postaví je před volbu. Dítě, které Polštářovi uvěří, zůstane šťastné a zemře jeho rukou. Dítě, které neuvěří, zakrátko začne nesnesitelně trpět, prožije hrůzný život a zemře v dospělosti strašnou smrtí.

ŠIRMER, Pavel. Recenze Činoherní klub - Pan Polštář: Naléhavá úvaha o lidské existenci. In: Idivadlo.cz [online]. 2005 [cit. 2012-10-14]. Dostupné z: https://www.i-divadlo.cz/recenze/pan-polstar/nalehava-uvaha-o-lidske-existenci

Zpět

Vyhledávání

© 2014 Luboš Jakub, všechna práva vyhrazena.