Prodaná nevěsta v našem koutku Polabí

04.03.2013 10:00

Nedávno jsme v 5+2 četli, jak se začíná v Lázních Toušeni ujímat hudba na úrovni v místním kostele sv. Floriána, a již je tu nová zpráva o provedení Prodané nevěsty v místní sokolovně.

         Jak je zvykem při výročních seděních místních baráčníků, nekonají se jen srdečné proslovy a milé vzpomínky nebo čestné dekorování praporu. Tentokrát měla hlavní slovo kulturní část, při které byla na slavnostním sedění ku 115. výročí založení toušeňské obce baráčníků 2. března 2013 odpoledne provedena národní zpěvohra Prodaná nevěsta. Nastudovaly ji čtyři sokolské soubory z Pyšel, Prahy, Slatiňan a Lázní Toušeně. Kronikář Dr. Jan Králík připomněl 189 let od narození Bedřicha Smetany a jeho náčrty, zaznamenané pro budoucí operu v tomto kraji na zámečku Bon repos a v Obříství na břehu Labe. Režisér Bohumil Gondík postavil svou inscenaci na textu libreta Karla Sabiny, využil možnosti recitace i podstatných částí opery a také lidových tanců v nádherných krojích. Dílo prozářil radostí a českým temperamentem.

Líbezná hra se zpěvy a tanci byla nastudována již na počest loňského XV. všesokolského sletu, ale ani po třiceti reprízách neutrpěla její svěžest. Přesvědčiví sólisté, výtečný sbor, tanečníci plní zápalu, muzicírující hudebníci a rozverní komedianti se ve svých úlohách doslova vyžívali. Bouřlivé potlesky při otevřené scéně přešly v závěru až do ovací. Toušeňská sokolovna i s těmi proslulými kamny (proboha, zachovejte je!) potvrdila, že český venkov může žít i náročným repertoárem, jen to chce odvahu pořadatelů a není k tomu třeba velká scéna. Takovým pořadatelem může být i místní baráčnická obec s osvíceným vedením. V Lázních Toušeni stojí v jeho čele již desátým rokem rychtář Jiří Kučera.

Večerní, už veřejné toušeňské představení Prodané nevěsty v týž den bylo pojato jako slavnostní zahájení jubilejního 190. roku od narození Bedřicha Smetany. Byli proto přítomni vrcholní představitelé Společnosti Bedřicha Smetany, která je sekcí společnosti Národního muzea: předseda společnosti prof. AMU Jan Novotný, který pro Supraphon pořídil kompletní nahrávku Smetanova klavírního díla, místopředseda RNDr. Ing. Václav Němec, CSc., geoetik, který v úvodním proslovu zařadil toto představení do celostátních souvislostí, ředitelka Smetanova muzea v Praze PhDr. Olga Mojžíšová, operní režisér Josef Novák, který jako prvý režíroval Smetanova Dalibora pro Japonsko atd. Všichni byli amatérským sokolským představením Prodané nevěsty nadšeni a dojati, stejně jako další oficiální hosté večerní produkce starostové městyse Lázně Toušeň a města Brandýs n. L. – St. Boleslav, ředitelka Oblastního muzea Praha-východ a ředitel Městského muzea Čelákovice, zástupci obce skladatelů, folklorních spolků i církve atd. Sokolovna téměř praskala ve švech, publikum všech věkových vrstev nadšeně bouřilo, volalo a tleskalo vstoje. Dobrá věc se podařila!

Miloš Pulkrábek, Lázně Toušeň

Zpět

Vyhledávání

© 2014 Luboš Jakub, všechna práva vyhrazena.