Dva články o premiéře MORTA

17.08.2015 20:00

První recenze nebo spíše reportáž o představení vyšla v místním zpravodaji Florián: 

Ještě se nestalo, aby při divadelní přehlídce vzbudila některá hra tak obrovský zájem diváků, že by ji bylo třeba ještě v čase přehlídky opakovat. Při IX. národní přehlídce sokolských divadel se objevily takové výjimky rovnou dvě: MORT a PETR A LUCIE. Obě nastudoval teprve dvaadvacetiletý toušeňský režisér Filip Müller. 

První se hrála po měsíci, druhá hned druhý den. Při repríze MORTA 22. května vyprodali sokolovnu obdivovatelé autora předlohy Terryho Pratchetta a ti, kdo si chtěli vychutnat příběh z úžasné Zeměplochy ještě jednou spolu s natěšenými přáteli, kteří nevěřili, že se dá i tato látka převést na jeviště tak nápaditě, zábavně a přitom mrazivě, poučně a zároveň divadelně jako strhující pohádka pro dospělé. Pochvalu zaslouží všecko – scénické řešení, kostýmní fantazie, masky, světelné efekty, pohyblivé rekvizity, stínohry, výběr hudby, práce se zvukovým echem a vůbec režie scén jako vycizelovaných pointovaných miniatur, které skládají jednolitou klenbu celku. Ale chválu si zaslouží také herecké obsazení, slovní a pohybové výkony hlavních i vedlejších představitelů, udržená rovnováha vážnosti a nadsázky… V titulní úloze učně Mortimera prokázal mimořádný talent herectví i řeči štíhlounký Ondřej Menoušek, v originálním pojetí Smrtě našel netušené polohy nadhledu dlouhán Vojtěch Zíta, herecký koncert vnesla na scénu v každém pohybu i pohledu princezny Keli jedinečná Veronika Müllerová, velký mág Dobrořez obdržel nafoukanou dobrosrdečnost od tvárného Miloslava Dvořáka, záhadného Alberta ostře vykreslil v detailech držení těla i ohlušujícím hlasem zkušený Pavel Wieser, hned v několika rolích excelovali Dušan Müller, Jana Hadrbolcová a Matyáš Hadrbolec atd. atd. Publikum z Lázní Toušeně a okolí blízkého i vzdálené- ho v rozpětí od ½ do 91½ let bouřilo potlesky, voláním, nadšeným pískáním a nekonečným vyvoláváním dalších a dalších děkovaček. Další repríza se připravuje na nádvoří Skleněné vily 28. srpna od 21.00 hodin. 

FLORIÁN, Informační zpravodaj Městyse Lázně Toušeň (červenec-srpen 2015)

Druhá reprortáž vyšla v časopise Interkom:

22. května navštívila redakce Světelných roků představení Morta v Sokolovně Lázně Toušeň. První informace o tom, že by něco podobného jako divadlo o Zeměploše mohlo někde na této zeměkouli v Toušeni existovat po derniérách Pratchettových her v divadle v Dlouhé, k nám přišla z Nového Zélandu. Tam totiž naše dcera stále sleduje dění na ksichtoknize i jinde ve virtuálním světě. Poté, co jsem už věděl přesně, co na webu hledám, stejně nebylo snadné zjistit podrobnosti, kde se představení koná, kde se dají sehnat vstupenky a podobně. Nakonec se podařilo vypátrat jeden z možných zdrojů vstupenek, a to sice Turistickou informační kancelář v Brandýse nad Labem, telefonicky vstupenky objednat, v době, kdy mají ve všední dny otevřeno, se tam včas dostat a vstupenky si vyzvednout. Naštěstí. Později se ukázalo, že sokolovna byla vyprodaná, stejně si ale myslím, že takovéto představení bylo propagováno málo a při pohledu na program sboru bude i příliš málo zařazováno. Zatím jediná známá další repríza má být 28. srpna. Obsah vynechám. Ale uznejte sami, že nemá absolutně žádnou cenu se něco pokoušet po těchto velikánech fantasy převypravovat. Takže jen k dojmům… Sokolovna, vybavená řadami obyčejných dřevěných židlí, na jejichž opěradlech byly ručně popsané papírové samolepky s čísly řad a sedadel, byla zcela zaplněna. Odhadem mohlo na představení přijít kolem 400 lidí. Ale přišlo nám, že vlivem malé propagace tam nebyla ani zdaleka většina diváků z řad scifistů nebo fantazáků. Ale třeba se pro ně ještě později podaří odehrát hodně repríz. Herecké výkony, kostýmy, scény, dialogy i drobné vtípky byly naprosto skvělé, hlediště burácelo smíchy i aplaudovalo mnohokrát v průběhu hry. Naprosto úžasný byl Smrť se svými pohyby, se svou mluvou. Krásně se podařilo technikovi ozvučit sál, takže bylo zcela jasné, že když Smrť mluví, JSOU VŠECHNA JEHO SLOVA PRONÁŠENA VELKÝMI PÍSMENY. Premiéra se uskutečnila v rámci IX. Národní přehlídky Sokolských divadel. „Amatérský“ soubor Sokolského divadla Lázně Toušeň (první slovo je úmyslně v uvozovkách !!) předvedl úchvatné představení naprosto srovnatelné s profesionálními výkony souboru Divadla v Dlouhé. Deset hvězdiček z deseti. Jedenáct z deseti by nešlo? Rozhodně se chystáme navštívit i další reprízu v srpnu. Info o programu sboru je na adrese www.dslt.cz, kde ovšem v době psaní tohoto článku ještě ani informace o představení Mort nejsou publikovány.

Interkom, informační servis fandomu (6/2015)

 

 

 

 

 

Zpět

Vyhledávání

© 2014 Luboš Jakub, všechna práva vyhrazena.