Recenze a odkazy

Wintrův Rakovník - 2009

Nyní k trojici představení doporučených. Divadelní soubor při TJ Sokol Lázně Toušeň uvedl na Wintrově Rakovníku inscenaci Gozziho hry Král jelenem. Inscenaci nesporně inteligentní a zábavnou, která si s nelehkým a na amatérských jevištích nezvyklým žánrem poradila nápaditě a s vkusem. Přesto se nevyhnula jistým problémům. V první (dějově) nekomplikované půli dokázala přesně a přitom nikoli přehnaně načrtnout typy postav, vytvořit řadu zdařilých lazzi a upoutat pozornost i několika osobnostně sugestivními výkony. Šlo zde vskutku o svižnou, režijně dobře vybudovanou zábavu, i když ne u všech členů souboru působí hravost, jež je hlavním tématem většiny situací, stejně spontánním dojmem. Problémy inscenace se výrazně vyjevily v polovině druhé, která má dosti komplikovanou zápletku (přiznejme si, že i u Gozziho až překomplikovanou). Režie zde opustila do té doby důsledně antiiluzivní klíč a komediální rozehrávání situací a začala pouze ilustrovat příběh, aniž by nás v něm dokázala dostatečně zorientovat. Ale znovu opakuji – inscenace nápaditá a zábavná. Doporučení na třetím místě.

ŠOTKOVSKÝ, Jan. Standard? Nadstandard! - Wintrův Rakovník 2009 - Král Jelenem.                                            Amatérská scéna. 2009, roč. 55, č. 2, s. 18-20.

                                                                                                                                                           

  VI. Národní přehlídka sokolského ochotnického divadla  

Hostitelský soubor z Lázní Toušeně sáhl pro Gozziho Králi jelenem a v čistém stylu commedie dell´arte ilustroval děj pohybovými intermezzy – svou nejsilnější stránkou. Režisérka Anna Müllerová dotvořila každou postavu až k hranici nově uchopeného hereckého typu – od klasických figur po citově ušlechtilého Derama v podání Luboše Jakuba. Herecky ovšem excelovali všichni, komickými kadencemi zvláště Tartaglia Dušana Müllera, Smeraldina Veroniky Müllerové a Truffaldino Vojtěcha Zíty. Zážitek umocnily rychlé střihy na vtipně řešené aréně ve stylově výpravných kostýmech Josefa Jelínka a s decentní hudební kulisou Míti Denčeva. K ještě vyšší úrovni je stále co brousit na slovním projevu. V režijní kompozici a scénickém obraze však šlo o vrchol přehlídky.

KRÁLÍK, Jan. VI. Národní přehlídka sokolského ochotnického divadla - Král jelenem.                                            Amatérská scéna. 2009, roč. 55, č. 3, s. 46-48.

                                                                                                                                                              
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Vyhledávání

© 2014 Luboš Jakub, všechna práva vyhrazena.